Forum www.pecty.fora.pl Strona Główna

www.pecty.fora.pl
Rozmowa o komputerach i nie tylko...
 

Wybór notebooka w 2008 roku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pecty.fora.pl Strona Główna -> Noteboki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dawid
Zawansowany komputerowiec-Sasuke Uchicha
Zawansowany komputerowiec-Sasuke Uchicha



Dołączył: 25 Kwi 2008
Posty: 112
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 20:09, 22 Lip 2008    Temat postu: Wybór notebooka w 2008 roku

Jaki laptop jest dla mnie odpowiedni?

Aby wybrać odpowiedniego notebooka, takiego o odpowiedniej konfiguracji i w odpowiedniej cenie, musisz na początek zadać sobie pytanie, do czego będziesz używał swojego laptopa? Spróbuj dopasować swoje potrzeby do jednego z niżej przedstawionych profili.

Laptopy dla domu

Domowi użytkownicy coraz częściej decydują się na zakup notebooka stanowiącego alternatywe dla komputera stacjonarnego (komputer klasy PC), ponieważ cechują się one podobną wydajnością i mogą być z łatwością przenoszone z pokoju do pokoju. Jakkolwiek niemalże każdy laptop może spełniać swoją rolę jako komputer domowy, możemy wyróżnić trzy rodzaje laptopów idealnych dla domowych użytkowników:

* laptopy ze średniej półki - na które nie wydamy fortuny
* zamienniki PC - laptopy o dużych osiągach
* domowe centra rozrywki - duże ekrany, pojemne dyski

Podstawowe parametry notebooków dla domu:
Procesor AMD Turion 64 X2, Intel Core Duo, Intel Core 2 Duo
Pamięć RAM przynajmniej 2GB - dużo operacji na raz
Dysk dość duży od 160GB dla zdjęć i filmów
Ekran przynajmniej 15,4 cali
Napędy nagrywarka DVD - twórz domowe archiwum zdjęć, filmów, programów
Dodatkowo sieć bezprzewodowa - po co więcej kabli w domu ?
System operacyjny Microsoft Windows XP Home, Microsoft Windows Vista Home Premiu



Laptopy dla studentów

Studenci oraz inne osoby nie dysponujące nadmiarem gotówki najczęściej starają się kupić laptopa po okazyjnej cenie. Laptop, którego student ma zazwyczaj stale przy sobie, powinien być wystarczająco lekki jak również odporny na wstrząsy.

Podstawowe parametry notebooków dla studentów:
Procesor AMD Turion 64, AMD Turion 64 X2, Intel Core Duo, Intel Core 2 Duo
Pamięć RAM przynajmniej 1GB
Dysk dość duży od 120 GB dla zdjęć i filmów i MP3
Ekran 14 cali
Napędy nagrywarka DVD - archiwizacja zdjęć, filmów, programów
Dodatkowo sieć bezprzewodowa oraz przewodowa
System operacyjny Microsoft Windows XP Home, Microsoft Windows Vista Home Premium



Laptopy do pracy mobilnej

Jeśli spędzasz większość swego czasu w podroży, mały rozmiar i waga to dwa podstawowe czynniki które powinieneś wziąć pod uwagę kupując laptopa, nawet jeśli miałoby to oznaczać kupno laptopa o nieco słabszych osiągach. Najmniejsze i najlżejsze notebooki zwane ultraportables ważą zwykle nie więcej niż 2 kilogramy i nie są grubsze od laptopów spiral-bound.

Podstawowe parametry notebooków dla studentów:
Procesor AMD Turion 64, AMD Turion 64 X2, Intel Core Duo, Intel Core 2 Duo
Pamięć RAM przynajmniej 1GB
Ekran 13.3 cala lub mniejszy
Napędy zewnętrzny napęd CD-RW/DVD
Dodatkowo sieć bezprzewodowa oraz przewodowa a także dodatkowa bateria
System operacyjny Microsoft Windows XP Proffesional, Microsoft Windows Vista Business



Laptopy do biura

Jeśli używasz tego samego laptopa w domu, pracy oraz podczas podroży biznesowych potrzebujesz odpowiednio skonfigurowanego laptopa. Twój notebook musi być jednocześnie na tyle wydajny aby pozwolić na uruchamiania szeregu różnorakich aplikacji oraz mały i lekki aby zapewnić odpowiednia mobilność w podroży.

Podstawowe parametry notebooków do pracy biurowej:
Procesor AMD Turion 64, AMD Turion 64 X2, Intel Core Duo, Intel Core 2 Duo
Pamięć RAM przynajmniej 1GB
Ekran od 14 cali
Dysk dość duży od 80 GB
Napędy nagrywarka CD-RW/DVD
Dodatkowo sieć bezprzewodowa oraz przewodowa a także dodatkowa bateria
System operacyjny Microsoft Windows XP Proffesional, Microsoft Windows Vista Business



Laptopy dla graczy

Jeśli oczekujesz od swojego laptopa sporych osiągów będziesz potrzebować laptopa typu desktop replacement. Cokolwiek robisz: projektujesz stronę WWW, edytujesz video albo ostro grasz w gry FPP Twój laptop musi mieć wydajny procesor, dużo ramu, dobrą kartę graficzna i niezawodny dysk.

Podstawowe parametry notebooków dla graczy:
Procesor AMD Turion 64 X2 or Intel Core 2 Duo z dużą pamięcią Cache L2
Pamięć RAM przynajmniej 2GB
Ekran przynajmniej 15.4 cala, zalecane 17"
Grafika zaawansowana karta graficzna z 256 lub 512 MB własnej pamięci
Dysk największy dostępny
Napędy nagrywarka Dual-layer DVD
Dodatkowo sieć bezprzewodowa oraz przewodowa, multimedialne porty choćby takie jak: S-Video, FireWire, S/PDIF
System operacyjny Microsoft Windows XP Home, Microsoft Windows Vista Home Premium or Ultimate



Jeżeli nadal nie wiesz jakiego laptopa wybrać skontaktuj się z nami, na pewno odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i znajdziemy najlepsze rozwiązanie.
Do góry
Jakich napędów potrzebujesz?

Najpierw musisz zastanowić się jak dużo danych chcesz przechowywać na twardym dysku - od tego zależeć będzie jego rozmiar. Następnie zastanów się, do jakich celów służyć ci będzie twój laptop? Będzie ci on służył do zwykłych zadań domowych a może zamierzasz tworzyć swoje własne filmy DVD czy videoteke?

Twardy dysk
Produkowane obecnie notebooki wyposażane są najczęściej w twarde dyski o pojemności 120GB lub 160GB. Największa spotykana pojemność twardego dysku w laptopach to 250GB. Oczywiście im większa pojemność dysku tym większa jego cena, więc jeśli nie zamierzasz przechowywać na swoim laptopie dużych ilości danych, nie ma sensu kupowanie dużego i drogiego dysku. Pojemność dysku to nie wszystko - bardzo ważnym parametrem jest również prędkość obrotowa dysku. Występują prędkości 5400 oraz 7200 obrotów na minutę. Dysk o obrotach 7200 będzie wydajniejszy od dysku 5400, pamiętajmy jednak o tym, że im większa prędkość obrotowa dysku tym większe zużycie energii a co za tym idzie krótszy czas pracy laptopa na bateriach.

Napędy CD i DVD
Niemal wszystkie produkowane obecnie laptopy, nawet te najtańsze posiadają wbudowany napęd DVD-RW/DVD (nagrywanie oraz odtwarzanie CD oraz DVD). Warto zwrócić uwagę na komputery wyposażone w nagrywarki DVD mogące "wypalać" płyty dwuwarstwowo (double-layer). Jest to rozwiązanie z którego słynie seria HP Pavilion. Na rynku są jeszcze dostępne notebooki z napędami/nagrywarkami CD, jednak jest to format już przestarzały i zakup laptopa z takim napędem na pewno nie jest rozwiązaniem przyszłościowym.

Napędy zewnętrzne
Napędy zewnętrzne to twarde dyski oraz napędy optyczne jak DVD/CD-RW lub DVD-RW podłączane poprzez kabel USB (rzadziej FireWire) bezpośrednio do notebooka. Ich podłączanie i odłączanie jest bardzo proste i nie wymaga skomplikowanej instalacji. Przeciętne laptopy wyposażone są w miarę duże twarde dyski oraz nagrywarki DVD. Powstaje pytanie, do czego potrzebne są napędy zewnętrzne? W myśl zasady, że przestrzeni na dysku nigdy nie za wiele, po dłuższym czasie korzystania z laptopa (szczególnie, jeśli jest to nasz jedyny komputer) może okazać się, że dysk wewnętrzny już nam nie wystarcza, jeśli weźmiemy pod uwagę stale rosnące wymagania systemów operacyjnych i aplikacji co do pojemności na dysku oraz stale rosnącą ilość przechowywanych przez nas danych (mp3, filmy, gry itd.).

Kolejnym aspektem jest zastosowanie napędów zewnętrznych dla małych notebooków typu ultraportable. Podczas ich konfiguracji, producenci przywiązują szczególną uwagę do mobilności, a więc zazwyczaj mają one dyski o niezbyt dużej pojemności a często brakuje im w ogóle napędu optycznego.
Do góry
Jak dobrać parametry?

Specyfikacje notebooków

Jeśli już wiesz, czego oczekujesz od swojego notebooka, czas zastanowić się nad komponentami, z których będzie się on składał. Pamiętaj jednak, że konfigurując laptopa swoich marzeń zawsze będziesz musiał iść na kompromis - poświęcając jedno na rzecz drugiego. Dla przykładu: dłuższą żywotność baterii na rzecz wolniejszego procesora, czy też dużą rozdzielczość matrycy na rzecz większych rozmiarów a co za tym idzie mniejszej mobilności.

Promobile jako lider sprzedaży notebooków może dopasowac każdy komponent według Twoich potrzeb i wymagań. Poniżej postaraliśmy się opisać kilka najważniejszych komponentów, z których składają się laptopy, aby pomóc ci dokonać prawidłowego wyboru.

Procesor
(ang. CPU). Jest mózgiem całego notebooka. Procesor ma główny wpływ na to jak szybki jest nasz laptop oraz jak długo może pracować na bateriach. W zastosowaniu są obecnie głównie procesory firm Intel oraz AMD każdy w kilku wersjach różniących się ceną, wydajnością oraz poborem energii. W poniższej tabeli przedstawiliśmy przybliżone wartości podstawowych parametrów obecnych aktualnie na rynku procesorów.

procesor_typ_cena_580

Pamięć
Każdy komputer wyposażony jest fabrycznie w pewną ilość pamięci zwanej pamięcią operacyjną lub pamięcią RAM (ang. random-access memory). Aby określić ile pamięci RAM będziemy potrzebować w naszym laptopie, musimy wziąć pod uwagę wymagania zainstalowanego systemu operacyjnego oraz aplikacje, jakie planujemy uruchamiać na naszym laptopie. Obecnie najczęściej instalowanym w laptopach systemem jest Windows Vista (z rodziny Windows) oraz Mac OS X (z rodziny MAC) - do ich uruchomienia będziemy potrzebować 1GB pamięci RAM (najlepiej 2GB). Wcześniejsze wersje systemów operacyjnych będą potrzebować 512MB pamięci operacyjnej. Jeśli planujesz używać swojego laptopa do prostych zadań (serfowanie po Internecie, praca z dokumentami, proste multimedia) ilość pamięci RAM wyznaczona przez wymagania systemu operacyjnego będzie wystarczająca. Jeśli natomiast planujesz zaprząc swojego laptopa do bardziej wymagających zadań (aplikacje graficzne, obróbka video) będziesz musiał się zastanowić nad wyposażeniem notebooka w większą ilość pamięci, aby zapewnić mu płynną pracę.

Kupując laptopa, zwróć również uwagę na łatwość, z jaką można zwiększyć ilość pamięci w laptopie, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Matryca
Wszystkie laptopy wyposażone są w wyświetlacze ciekłokrystaliczne, LCD (ang. liquid-crystal displays) o wielkościach od 10.6 do 20 cali. Rozmiar wyświetlacza jest głównym czynnikiem wpływającym na jego rozmiary oraz wagę. Oczywiście im większa matryca tym większa rozdzielczość a co za tym idzie wygoda pracy, niestety pociąga to za sobą większe rozmiary całego laptopa. Dokonując wyboru rozmiaru matrycy musimy się najpierw zastanowić, który z tych dwóch czynników jest dla nas najważniejszy i dokonać pewnego rodzaju kompromisu.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pecty.fora.pl Strona Główna -> Noteboki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin